Kiedy firma zaczyna się rozwijać, młody przedsiębiorca najczęściej zaczyna rozglądać się za nowymi maszynami, urządzeniami technicznymi czy rozbudową floty firmy. Nie każdego stać, by od razu, na początku działalności kupować auta do firmy, maszyny czy inne wartościowe urządzenia, które są mu potrzebne np. do produkcji. Z pomocą przychodzą banki oraz inne firmy, które oferują pożyczki czy leasing. I właśnie ta druga forma kredytowania sprzętu czy samochodów staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Czym leasing zaskarbia sobie sympatię przedsiębiorców?

leasing-kwotaLeasing to przede wszystkim kredyt i o tym nie należy zapominać. Jednak biorąc pod uwagę inne formy finansowania, np. pożyczkę, to formalności leasingowe są praktycznie minimalne. Co prawda sprawdzana jest zdolność kredytowa, jednak leasingobiorcę nie obciążają dotychczasowe zobowiązania wobec banków, w przeciwieństwie do badania zdolności do kredytu konsumenckiego czy pożyczki. Nie jest potrzebna także duża gotówka, by już za chwilę cieszyć się z nowych maszyn czy auta. Mało tego, większość kosztów związanych z leasingiem powiększa koszty podatkowe, co sprawia, że taka forma finansowania jest atrakcyjna dla przedsiębiorcy. Co ciekawe, biznesmen może sobie wybrać opcję najkorzystniejszą dla siebie, czyli albo leasing finansowy, albo operacyjny.

Leasing adresowany jest wyłącznie do firm, nawet jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Leasing nie wymaga wielkiej gotówki, choć jest ona wymagana w postaci wpłaty wstępnej. Wpłata określana jest procentowo od wartości leasingowanego przedmiotu. Oczywiście bardzo często płaci się także prowizję za usługę, a ta także określana jest w procentach.

Umowa leasingowa podpisywana jest albo bezpośrednio z dostawcą, albo pośrednio, gdzie obok przedsiębiorcy i dostawcy pojawia się jeszcze bank. Ważne jest to, że przez cały czas trwania tejże umowy przedmiot leasingu nie należy do przedsiębiorcy, lecz do banku. Zapisy umowy dotyczące okresu finansowania, terminu płatności ustalają obie strony umowy, a dodatkowo brana jest pod uwagę forma leasingu. Wyróżnia się dwie: leasing operacyjny i leasing finansowy. Wybór formy leasingu zależy od decyzji przedsiębiorcy, który po przeanalizowaniu swoich możliwości oraz warunków umowy decyduje się na jedną z dostępnych form.leasing-auta

Leasing pozwala na zakup sprzętu do gabinetów kosmetycznych, maszyn produkcyjnych, maszyn budowlanych oraz samochodów, które to cieszą się największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Warto pamiętać, że w przypadku samochodów, właścicielem auta w dowodzie rejestracyjnym będzie bank, czyli instytucja finansująca