Pracujesz na etacie i myślisz o własnej działalności? Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz jakie koszty się z tym wiążą? Poniżej przedstawiamy w prosty i przejrzysty sposób koszty z jakimi możesz borykać się na samym początku swojej przygody z własnym biznesem.
Rejestrując firmę musisz ponieść jakiekolwiek z tym związane koszty? Czy jednak możesz to zrobić za darmo? Odpowiedzieć na te pytania nie da się jednoznacznie. Otóż jeżeli chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą to nie ponosisz żadnych kosztów związanych z wpisem do rejestru (podobnie jest w przypadku spółek cywilnych). Jeżeli chcesz prowadzić biznes w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to tutaj pojawiają się już koszty i to nie małe. 500 zł należy zapłacisz za wpis do rejestru w Krajowym Rejestrze Sądowym. W przypadku USpóźniejszych zmian również należy liczyć się z kosztami (zależnymi od rodzaju zmiany, ale również związanymi ze zmianami w umowie spółki, a to wiąże się z przymusem odwiedzenia notariusza). Ogłoszeni w monitorze sądowym to koszt 100 zł. Umowa spółki w formie aktu notarialnego, której koszt jest uzależniony od wysokości kapitału zakładowego oraz samej taksy notarialnej.
Koszty prowadzenia firmy to opłaty administracyjno-skarbowe, które musimy ponosić oraz bieżące koszty prowadzenia działalności, które są uzależnione od koncepcji naszej firmy. Do opłat administracyjno-skarbowych zaliczamy – podatki, składki na ubezpieczenia społeczne czy czasami wpłaty na PFRON. Koszty te są dość wysokie i mogą czasem odstraszyć. ZUS to niecałe 1200 zł miesięcznie, a podatki są uzależnione od naszego przychodu oraz pozostałych kosztów.
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej to najczęściej: opłata za wynajem lokalu, opłaty za media, abonamenty za telefon oraz Internet, koszt paliwa, wynagrodzenie pracowników. Są to tzw. koszty stałe i różnią się w zależności od profilu działalności oraz miasta, w którym chcemy prowadzić nasze przedsiębiorstwo. Kolejne koszty to koszt zmienne, które mogą, ale nie muszą występować. Najczęściej są to koszty wyposażenia biura, zakupu samochodu, szkolenia zawodowe, koszt utrzymania strony Internpieniądzeetowej, materiały reklamowe, ubezpieczenia (lokalu, samochodu, od czynności cywilno-prawnych), koszty kont bankowych, przelewów, koszty alarmu, ochrony, badań lekarskich pracowników, itd.
Koszty księgowości oddzielamy od innych i skupimy się na nich trochę bardziej. Otóż księgowość nie musi nas kosztować ani złotówki. Jeżeli mamy czas, chęci i wiedzę to sami możemy prowadzić własną księgowość. Można również skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego i mamy tutaj dwie formy. Tradycyjne biuro rachunkowe oraz w ostatnich czasach coraz bardziej popularna księgowość online. Ostatnia z możliwości to zatrudnienie własnego księgowe, który będzie zajmował się tylko i wyłącznie naszą firmą.
Pamiętajmy, iż wskazane powyżej obciążania to często tylko ułamek kosztów, które są uzależnione od rodzaju wykonywanej przez nas usługi, produkcji czy innej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jedno jest pewne. Przed założeniem własnego biznesu dobrze jest dokładnie wszystko podliczyć, by później się nie przeliczyć.