Większość przedsiębiorstw by mogło się rozwijać potrzebuje odpowiednich funduszy. Istniej wiele form finansowania zewnętrznego firmy, jednak jedną z najpopularniejszych są fundusze unijne. W jaki sposób można rozwinąć firmę dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej?

kulczykKażda firma chce zdobywać nowych klientów by się rozwijać. Wzbogacenie własnej oferty o nowe produkty, lepsze jakościowo, innowacyjne na rynku wiąże się z wydatkowaniem dużych nakładów finansowych na prace badawczo rozwojowe. Można nawiązać współpracę z wybraną jednostką naukową, a z unijnych środków pokryć dużą część wynagrodzenia danej instytucji. Jeżeli firma sama posiada niezbędną wiedzę i know-how, aby prowadzić prace badawcze można otrzymać pieniądze na niezbędny sprzęt, wynajem laboratorium oraz zatrudnienie potrzebnych ludzi. W momencie, w którym badania mamy już za sobą można przystąpić do podsumowania wyników oraz realizacji projektu. Jeżeli będzie się to wiązało z zastosowaniem odpowiedniej linii technologicznej, specjalistycznego oprogramowania to na to również można uzyskać pieniądze ze środków unijnych. Należy również pamiętać, iż stosując ekologiczne rozwiązania będziemy mogli oszczędzić na kosztach. Dofinansowanie zapewni dostęp do technologii związanej z odnawialnymi źródłami energii. Mogą to być panele słoneczne czy piece na biomasę. Unia Europejska pomaga również firmą chcącym rozszerzyć swoją działalność na inne rynki niż tylko krajowy. Na takie działa również można pozyskać fundusze, np. na udział w targach i misjach gospodarczych.

fundusze-unijneFundusze dają wiele możliwości przy odpowiednim ich zastosowaniu. W przypadku gdy nasze działania nie będą związane z nowymi technologiami czy ekologicznymi źródłami energii to możemy się postarać o pożyczkę, która będzie łatwiejsza i tańsza niż w banku. Można ją przeznaczyć na odpowiedni sprzęt, rozbudowanie firmy, zmianę oprogramowania komputerowego, itd. W każdym województwie znajdziemy odpowiednie instytucje dysponujące środkami unijnymi. Kontakt z nimi jest prosty i łatwy, dlatego należy z nich korzystać bez wahania i obiekcji. Odpowiednie finansowanie pomoże każdemu przedsiębiorstwu w rozwoju.