Nowe zasady prowadzenia firmy wprowadzają niejako małą rewolucję w porównaniu do czasów przed zmianami. Dla wielu osób, chcących zalegalizować swoje małe biznesy są to zmiany na plus, a wiele osób prowadzących już działalność będzie mogło obniżyć koszta wynikające z obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych.

firmaObecnie wielu przedsiębiorców narzeka na zbyt wysokie obciążenia wynikające z płacenia składek zusowskich. Ich wysokość nie zleży od tego czy przedsiębiorca zarobił w danym miesiącu jakiekolwiek pieniądze czy też nie. Jest to istne kuriozum ponieważ składki są niczym ryczałt, by nie powiedzieć haracz za to, iż pozwolono nam prowadzić własny biznes. Składki wynoszą 60% średniego wynagrodzenia i każdego roku są coraz wyższe. Obecnie wynoszą ok. 1250 zł. Należy płacić 1250 zł miesięcznie za nic – pamiętać należ jeszcze o kosztach jakie należy ponieść by firmę prowadzić – wynajęcie lokalu, paliwo, księgowość, telefon i wiele innych. Część przedsiębiorców ogranicza owe koszty między innymi poprzez zwieszenie działalności (zwykle firmy sezonowe) Nie trzeba wtedy płacić składek, ale w rzeczywistości prowadzić działalności gospodarczej również. Część przedsiębiorców, którzy nie byli w stanie płacić składek ubezpieczeniowych przechodziło do szarej strefy. Fryzjerzy zamiast w lokalu strzygli swoich klientów w domu, a budowlańcy wykonywali swoją pracę nie wystawiając faktur. U części przedsiębiorców dochody nie przekraczają tysiąca złotych miesięcznie, a składki większe od tej kwoty mijają się z celem prowadzenia przedsiębiorstwa.

laptopCo wprowadzą zmiany? Uzależnią płatność składek ZUS w zależności od przychodu, a nie od średniej krajowej. Przy obecnym rozliczeniu na ZUS idzie niemal ¾ kwoty pełnych składek ubezpieczeniowych. Pozostała kwota to składka zdrowotna. Po zmianach im ktoś ma mniejszy przychód (nie dochód) ten będzie płacił mniejsze składki zusowskie. Dotyczy to osób przy działalnościach o przychodach nie większych jak 5000 zł. Każdy kto ma przychód mniejszy skorzysta na zmianach. Należy jednak pamiętać, iż zmiany nie obejmują składek zdrowotnych, a ten należy płacić w pełnej kwocie nawet jeżeli nasza działalność będzie aktywna tylko jeden dzień w miesiącu. Obecny rząd również pracuje nad zmianami tego stanu rzeczy, jednak jest to dalej w powijakach. Według rządzących ze zmian będzie mogło skorzystać niemalże 200 tysięcy podmiotów, dlatego są one przez cześć przedsiębiorców aż tak wyczekiwane. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, będzie mogła skorzystać z ułatwień oraz będzie mógł rozliczać się z ZUS rocznie, dzięki temu z ulgi skorzystają też przedsiębiorcy którzy przy kilka miesięcy w roku przekroczą limit 5000 zł przychodu (ale w kolejnych miesiącach ich przychody będą dużo mniejsze).