Od wielu miesięcy, może nawet i lat obserwujemy duży napływ obywateli ukraińskich do naszego kraju. Część z nich szuka pracy, a część zakłada firmy i prowadzi je z powodzeniem. Często nie są to zwykłe działalności gospodarcze, ale duże przedsiębiorstwa stawiające na innowacyjność. Czemu tak się dzieje? Zapraszamy do przeczytania naszego artykuły.

ukrainkaWedług statystyk w Polsce mieszka już grubo ponad milion obywateli Ukrainy. Większości wydaje się, iż pracują oni za nieduże pieniądze biorą najcięższe prace lub najprostsze prace dostępne na rynku. Okazuje się jednak, iż nie wszyscy. Coraz więcej osób zza naszej wschodniej granicy postanawia prowadzić u nas swój własny biznes i często to z powodzeniem. Obecnie funkcjonujących przedsiębiorstw prowadzonych przez obywateli Ukrainy jest ponad trzy tysiące, a jeszcze dziesięć lat temu było to niecałe pięćdziesiąt. Dlaczego tak to wygląda? Dlaczego nasz kraj? Otóż o dziwo, główną odpowiedzią i najczęściej powtarzającą się jest.. niski poziom korupcji. Ukraina należy do grona państwa z największym współczynnikiem korupcji na świecie. Niestety bez koperty nie ma szans na załatwienie jakiejkolwiek sprawy czy to w terminie czy w ogóle. Kolejnym argumentem jest obecność Polski w Unii Europejskiej dzięki czemu zarówno eksport jak i import są dużo prostsze. Dodatkowo handel między krajami unijnymi nie jest obłożony cłami co również obniża koszty prowadzeni biznesu. Innym argumentem jest brak spójności prawa ukraińskiego z przepisami unijnymi co niezmiernie utrudnia prowadzenie biznesu z krajami z UE. W Polsce mamy również dość bogate portfolio jeżeli chodzi o wsparcie biznesu, dlatego jest to dodatkowy argument na zakładanie swojej działalności gospodarczej.

UE-ukrainaBadania pokazują, iż odsetek firm ukraińskich będzie w Polsce rósł wraz z napływem kolejnych obywateli zza Buga. Wynika to z faktu sprzyjającej koniunktury oraz względnego bezpieczeństwa biznesowego, gospodarczego i politycznego. Dopóki nie będzie stabilizacji na Ukrainie te dane będą znaczącą rosły. Czym zajmują się największe firmy prowadzone przez obywateli ukraińskich? Często są start-upy, związane np. z tworzeniem aplikacji mobilnych, widgetów, oprogramowania lub portali społecznościowych i portali zezwalających na wymianę plików, np. zdjęć. Należy pamiętać, iż nie tylko Polacy są przedsiębiorczy. Obywatele Ukrainy udowadniają to na każdym kroku, a każdy sukces cieszy.